sobota, 5 września 2015

Domowe wędliny

Dzisiaj alternatywa do nafaszerowanych chemią wędlin, a mianowicie schab i pierś z indyka gotowane na chlebek. Obie wersje są dietetyczne i zdrowe. Zachęcam do przygotowania dla malucha, kobiet w ciąży i kobiet karmiących wersji z samą solą i majerankiem. Reszta osób może poszaleć z przyprawami. 

SCHAB NA CHLEBEK

Składniki:
ok. 1 kg schabu
2-3 szklanki wody
1 szklanka mleka
2 łyżki majonezu
1 łyżka musztardy 

 1 łyżeczka soli
1 łyżeczka pieprzu mielonego
2 łyżki majeranku
1 liść laurowy
3 ziarenka ziela angielskiego
1 duży ząbek czosnkuSposób przygotowania:

Wodę i mleko podgrzewam, dodaje majonez i musztardę. Wszystko razem dokładnie mieszam do połączenia składników. Dodaje wszystkie przyprawy i zagotowuje. Do wrzątku wkładam umyte mięso i gotuje ok. 10 minut. Po tym czasie wyłączam i pozostawiam do całkowitego ostygnięcia pod przykryciem. Wkładam na kilka godzin do lodówki albo na całą noc. Następnie ponownie doprowadzam do wrzenia i gotuje ok. 15 minut. Pozostawiam pod przykryciem do całkowitego ostygnięcia, wyciągam z garnka i wkładam do szczelnego pojemnika. Pozostawiam na kilka godzin w lodówce. Po tym czasie wędlina nadaje się do spożycia.

WĘDLINA Z INDYKA NA CHLEBEK

Składniki:
- ok. 500g piersi z indyka
- 1 łyżka papryki czerwonej słodkiej
- 1 łyżka majeranku
- 2 łyżka przyprawy do kurczaka lub przyprawy gyros
- pół łyżki soli
- 1 łyżeczka pieprzu

Sposób przygotowania:

Pierś obtoczyć dokładnie w przyprawach i szczelnie zawinąć w folię spożywczą. Następnie zawiniątko zwinąć dodatkowo w rękach w pieczenia i ścisnąć gumką recepturką. Tak przygotowanego indyka wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą aż do przykrycia całej powierzchni mięsa. Przykrywamy garnek pokrywką i doprowadzamy do wrzenia. Po 5 minutach skręcamy płomień do minimum i od tej pory gotujemy mięso 30 minut. Po tym czasie wyłączamy gaz i pozostawiamy pod przykryciem jeszcze 15 minut a następnie odlewamy wodę i zostawiamy do wystygnięcia. Następnie rozwijamy obie folię i mięso jest już gotowe do krojenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz